Edgeworth Public School logo

Edgeworth Public School

Edgeworth Public School

Desire to do well

Telephone02 4958 1831

Emailedgeworth-p.school@det.nsw.edu.au

Our staff

Get to know our school staff. We're all here to help.

Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.

The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.

Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.

24 classes are grouped together into 4 stages.  These stages relate to syllabus documents and requirements from the NSW Department of Education and Communities.

Classes 2020

Preschool – Lisa Jenkins-Choice (M,T), Claire Callinan (W,Th,F) (Early Stage 1 Assistant Principal), 

KC – Amy Crozier

KM - Alana McDaid (M,T,W), Jodie Aguiar (Th,F)

KT – Lauren Tongue

KV - Laura Van Egmond

1S - Ash Meagher (M,T), Chelsea Stanton (W,Th,F)

1M - Kendall McCallum

1W - Heidi Wheeler

1/2J - Cathy Johnson (M,T,Th,F) (Rel. Stage 1 Assistant Principal), Ash Meagher (W)

2S - Liz Skillen

2T - Bryn Trenter

2C - Todd Cooper

3C - Jas Croad (M,T,W,Th), Brendan Pankhurst (F)

3V - Cass Villa

3L - Steph Lawrence

3/4M - Ash Mulhearn (M,Th,F) (Rel. Stage 2 Assistant Principal), Stef Fajkovic (T,W)

4W - Ben Wright

4S - David Stone

5W - Phoebe Williams

5C - Deb Chapman (M,T,W,Th), Stef Fajkovic (F)

5M - Naomi Davies (M), Alyssa McBlane (T,W,Th,F)

5/6R - Jarrad Ross

6E - Mia Edmunds

6M - Zac Morton (M,T,W) (Rel. Stage 3 Assistant Principal), Nic Tregeagle (Th,F)

Specialist Teaching Staff

Learning Support Coordinator – Kerry Parsons & Angela Larrain (M,T)

Learning and Support Teacher - Kathryn Maybury

Library – Rebecca McPhan & Ros Hollott (W)

Specialist Teacher (Computer Technology) – Brendan Pankhurst & Shannon Walton (T,W,Th)

Specialist Teacher – Naomi Davies (T,W)

Specialist Teacher – Janet Pusz (M,T)

Specialist Teacher – Ash Meagher (Th,F)

Specialist Teacher – Leanne Morgan (F)

Aboriginal Education Officer – Scott Luschwitz & Terri-Lee Darcy

Student Learning Support Officer - Preschool – Jen Mitchell

Student Learning Support Officer – Bronwyn Botham

Student Learning Support Officer – Roseanne Berry

Student Learning Support Officer – Jo O'Connell

Student Learning Support Officer – Lisa Shields

Student Learning Support Officer – Kylie Bramley

Student Learning Support Officer – Terri Clarke

Student Learning Support Officer – Tom Bowen

Student Learning Support Officer – Tania Jones

Student Learning Support Officer – Claire Coehlo

Student Learning Support Officer - Jordan Cheer

Student Learning Support Officer - Jack Crockshank

Student Learning Support Officer - Kayla Brown

Student Learning Support Officer - Claire Caehlo

Student Learning Support Officer - Kristen Chippendale

Technology Coordinator - Zac Morton

District Guidance Officer – Michelle Anton

School Counsellor – Amanda Rodd (M,W,F)

Canteen – Jen Hampton

General Assistant – John Cooper & Warren Easterbrook (M,T)

Executive Team

Principal - Todd Osland

Deputy Principal – Rebecca Baird

Deputy Principal (rel.) Student Engagement – Kerry Parsons

Assistant Principal Early Stage 1 – Claire Callinan

Assistant Principal Stage 1 - Cathy Johnson (Rel.)

Assistant Principal Stage 2 – Ash Mulhearn (Rel.)

Assistant Principal Stage 3 – Zac Morton (Rel.)

Administration

School Administration Manager - Wendy Thompson

School Administration Officer – Margaret Ward (M,T)

School Administration Officer – Ruth Rouse (T,W,Th,F)

School Administration Officer – Theresa Blair

School Administration Officer Library – Sheryl Bendeich (W)